Projemiz

PROJEMİZİN KISA ÖZETİ

Projemiz; Osmaniye Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sahipliğinde, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bahçe Meslek Yüksek Okulu, Osmaniye Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün ortaklığında ve Tosçelik ve Osmaniye Kamu Hastaneleri Birligi Genel Sekreterliğinin iştirakçi ortaklığı ile 6 kurumun beraber çalışmaları şeklinde işsiz gençlerimize bölgedeki sanayi kuruluşlarının talep ettiği eğitilmiş ara eleman ihtiyaçlarından “Giyim”, “Hasta Yaşlı Refakatcısı”, “CNC Tezgahları ve Programlama” ve “Temel Metal Şekillendirme” mesleklerinde eğitim verilerek gençlerimizin istihdam olanaklıklarını artıracaktır. Ayrıca girişimcilik eğitimleri ilede kendi işini kurarak istihdam, üretim ve kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Ortaöğretim ve üniversiteye devam eden ğrenciler ile bu eğitim kurumlarından mezun olanlar ile eğitimini yarıda bırakmış gençlere konferans ve seminerler aracılığıyla iş ve meslek konusunda rehberlik, danışmanlık ve kariyer hizmetleri, özgeçmiş hazırlama, iş bulma araçları hakkında bilgi verilecek olan projemiz 12 ay sürecektir.
 
Genel hedefleri;
       
1-
İlimizde faaliyet gösteren ve gösterecek firmaların ihtiyaç duyduğu genç nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasını,
        
2-
Ayrıca Osmaniye ilinde işgücü piyasasında nitelikli bir iş bulmaya çalışan genç işsizlerin girişimcilik eğitimleri ile desteklenerek kendi işlerini kurmalarını, iş piyasasına çalışan yada işveren statüsünde katılmalarını hedeflemek olan projemizin;

 Hedef grubu;
           
1-
  Osmaniye ilinde ikamet eden 15-29 yaş aralığındaki eğitimini yarıda bırakmış, lise mezunu, üniversite  mezunu, daha düşük eğitim düzeyindeki ve engelli işsiz 220 genç,
       
2-
  Otaokul son sınıfta okuyanlar  ile lise ve üniversitede öğrenimine devam eden gençlerdir.
         Bu hedeflere ulaşmak için 20’şerli gruplar halinde 40’ar gence “184 saat Giyim”, “568 saat Hasta Yaşlı Refakatcı”, “600 saat CNC Tezgahları ve Programlama” ve “632 Temel Metal Şekillendirme” eğitimleri ile her eğitim grubuna 48’er saat “Kişisel Gelişim Eğitimleri” verilecektir. Hasta Yaşlı Refakatcı“, “CNC Tezgahları ve Programlama” ve “Temel Metal Şekillendirme” eğitimlerini tamamlayan kursiyerler iştirakçi ortaklar Tosçelik ve Kamu Hastaneler Birliğine bağlı kurumlarda 160’ar saat iş başı staj eğitimleri verilecektir. 30’arlı gruplar halinde 60 gence girişimçilik eğitimleri verilecek olup kurulacak kariyer destek masası sayesinde CV hazırlama, iş başvurusu yapma, iş arama teknikleri hakkında gençlerimze destek verilecektir.
Proje kapsamında eğitime katılacak kursiyerlere günlük harçlık verilecek, kaza riskine karşı sigortaları yapılacak, tüm eğitimler için gerekli metaryaller ve temrinlikler sağlanacaktır. İş araynlarla ile işverenlerin elektronik ortamda buluşmalarını sağlayacak kapsamlı  bir internet sitesi oluşturulacaktır.

Projemiz sayesinde;

1- Projede doğrudan faydalanıcı olan 220 gençten 40’ı “Giyim”, 40’ı “Hasta Yaşlı Refakatcısı”,  40’ı “CNC Tezgahları ve Programlama”, 40’ı “Temel Metal Şekillendirme Elemanı” olarak kapasiteleri artırıldı ve 60 gençin (30kadın+30 erkek) girişimci olmalarına katkı sağlandı.

2- 60 genç(30kadın+30 erkek) girişimcilik eğitimleri sayesinde iş piyasasına kendi işini kurarak katılmaları sağlandı.  

3- Gençlerin bölgedeki işgücüne ulaşabilmeleri ve iş taleplerini izleyebilecekleri “Web Portalı”  ve “Kariyer Destek Masası” kuruldu. 

4- Proje sahibi Bahçe Teknik ve Meslek Lisesi ve ortaklarının bölgenin istihdam ihtiyacına cevap verebilecek mesleki alanlarda ekipman desteği sağlandı.

5- Ortaokuldan mezun olan başarılı öğrencilerin de meslek liselerini tercih etmeleri katkı sağlandı.

6- Lise ve Üniversite mezunları ile devam eden gençlerimizin okul yaşamından çalışma hayatına geçişlerini kolaylaştırıldı.

7- Eğitilmiş işgücü hedef sektörlerde pozitif hareketlilik sağladı,                     
   
8-
Çalıştaylarda hazırlana rapor “ÇSGB”, “MEB”, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı”, “Osmaniye Valiliği İl İstihdam Kurulu” ile paylaşılarak proje sonuçlarından geniş kitlenin yararlanması sağlandı.