Sertifika Töreni Ve Kapanış Toplantısı Yapıldı

GENÇLERE MESLEK EKONOMİYE DESTEK PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİ VE KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI
 
 
            Bahçe Kaymakamlığı Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin sahipliğinde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bahçe Meslek Yüksek Okulu, Osmaniye Organize ve Sanayi Bölge Müdürlüğü,  Bahçe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin proje ortaklığında ve Tosyalı Holding ile Osmaniye Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin iştirakçi ortaklığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Genç İstihdamının Desteklenmesi II Hibe Programı kapsamındaki ilimizde uygulanmakta olan "Gençlere Meslek Ekonomiye Destek" adlı projenin kapanış toplantısı ve sertifika töreni 22 Şubat 2017 Çarşamba günü Bahçe Belediyesi Düğün Salonunda yapılmıştır.       
 
            Gençlere Meslek Ekonomiye Destek Projesi “Sertifika Töreni ve Kapanış Toplantısına” Kaymakam Sayın Müfit GÜLTEKİN, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, Kredi Yurtlar Kurumu Osmaniye İl Müdürü Oğuzhan ÇETİN, DOĞAKA Osmaniye Koordinatörü Erdinç KADIOĞLU, İlçe Emniyet Müdür Vekili Hakan DOĞAN, Bahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Üzeyir AKSOY, Düziçi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali DURMAZ, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, kursiyer, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
           
     Toplantıda projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında görevli Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Hasan GÜLAY proje geçmişi ve proje süresince yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Üzeyir AKSOY, Bahçe Kaymakamı İbrahim Baz ve Bahçe Kaymakamı Müfit GÜLTEKİN konuşmalarını yaparak bu tür projelerin eğitim ve istihdam için faydalarını belirterek projede emeği geçenlere teşekkür ettiler. Daha sonra proje kurslara katılarak başarılı olanlara sertifikaları verildikten sonra katılımcılara verilen yemek ikramıyla toplantı sona erdi.
 
            TRH1.2.PYEIS/P-03/696 referans numaralı "Gençlere Meslek Ekonomiye Destek" adlı proje 400.085 Euro bütçeli olup yaklaşık 2000 proje arasından desteklenmesine karar verilen 59 projeden birisidir. 1 Mart 2016 – 28 Şubat 2017 tarihleri arasında uygulan proje 12 ayda tamamlanmıştır.
 
 Projenin Hedefleri;
            1- Firmaların ihtiyaç duyduğu genç ve nitelikli elemanların yetiştirilmesine katkı sağlamak,
            2-  Gençlere girişimcilik eğitimleri verilerek kendi işlerini kurmalarına yardımcı olarak istihdama katkı  sağlamak,
            3- Gençlere kariyer konusunda rehberlik ederek, onların kişisel gelişmelerine katkı sağlamak  amaçları olan proje kapsamında;
 
            İş kurma isteyen 59 gence KOSGEB onaylı “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimi verilerek sertifikalandırıldı. 148 gence ise mesleki eğitim ve kişisel gelişim kursları MEB onaylı sertifika verilmiştir. Bu kursiyerlerin 34’ü “CNC Tezgahları ve Programlama”, 36’sı “Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık)”,  39’u “Hasta ve Yaşlı Refakatçısı”, 39’i“Kadın Model Uygulamalı Etek Dikimi (Giyim)” kursu verilerek sertifikalandırılmıştır. Tüm eğitime katılan kursiyerlere günlük yaklaşık 20 Lira harçlık ödenmiştir.
 
            Temel Metal Şekillendirme(Kaynakçılık)  kursunu tamamlayan 32 genç ile CNC Tezgahları ve Programlama kursunu tamamlayan 31 genç kursiyer olmak üzere 63 genç TOSCELİK’te,  Hasta ve Yaşlı Refakatçısı kurunu tamamlayanlardan 38 kursiyer ise Bahçe Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde 20 gün işbaşı eğitimi (staj) yapmışlardır. İşveren ile iş arayanı buluşturmak amacıyla  www.gencleremeslek.com bir adresli web sayfası yayına girmiştir. Mesleki kursları başarı ile tamamlayan 8 kursiyer çeşitli yerlerse işe başladı, girişimcilik eğitimi alan kursiyerlerden 2 kişi kendi işini kurmak için çalışmalar yapmaktadır.
 
            Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda “Kariyer Destek Masası”  ve Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 20+1 Bilgisarlı CadCam laboratuvarı kurulmuştur.  Metal İşleri atölyesine bir adet kesme, 1 adet TİG kaynak, 1 adet elektrik ark kaynak ve 3 adet çanta kaynak makinası alınarak atölyenin eğitim ortamı geliştirilmiştir. Yine proje kapsamında büro mobilyaları, 4 adet masa üstü bilgisayar, 2 adet projeksiyon alınmış olup kurslarda  tüm sarf malzemeler ve kırtasiyeler proje bütçesinden karşılanmıştır.
 
            Projede yapılan konferanslar ve seminerlerle gençlerimizin bilinç seviyeleri artırılması, yapılan çalıştayda “Mesleki Eğitimin Sorunları ve Çözüm Önerileri” görüşülerek rapor haline getirilerek “Milli Eğitim Bakanlığı”, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı”, “Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü”, “Osmaniye İş Kurumu İl Müdürlüğü”, “Osmaniye Valiliği İl İstihdam Kurulu”, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı”, 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve “Osmaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri” ve Osmaniye ilimizdeki Mesleki ve Teknik Okulları ile paylaşılmıştır.
 
             Projenin sürdürülebilmesi ve gençlerimizin meslek edinmelerine katkı sağlamak için bir araya gelmiş olan meslek okulları, üniversite, işletmelerin ortaklığı sürekli hale getirilerek melek kurslarının verilmesine bundan sonrada devam edilecektir.