Hakkımızda

BAHÇE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİN İSTİHDAM PROJESİ

            İlimiz Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi Genç İstihdamının Desteklenmesi hibe programı kapsamında 400.000 Euro bütçeli "Gençlere Meslek Ekonomiye Destek" adlı projesinin sözleşmesi Okul Müdürü Cengiz TURAN tarafından 03 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır. 
 
            Okulun Teknik Müdür Yardımcısı Hasan GÜLAY tarafından hazırlanan ve koordine edilecek proje kapsamında ilimizden 17-29 yaş arası işsiz gençlerine sanayi kuruluşlarının talep ettiği eğitilmiş ara eleman ihtiyaçlarından “Giyim”, “Hasta Yaşlı Refakatçısı”, “CNC Tezgâhları ve Programlama” ve “Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık)” mesleklerinde 20 kişiden oluşacak ikişerli grup halinde eğitimler verilerek geçlerin istihdam olanakları artıracaktır. Proje ile ayrıca geçlere girişimcilik eğitimleri verilerek kendi işini kurarak istihdam, üretim ve kalkınmaya katkı sağlamalarına yardımcı olunacaktır.
 
            Proje kapsamında; Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine CadCam laboratuvarı kurulacak olup kaynak ve kesme makinaları alınacak. Osmaniye ilinde proje ortakları ve yürütme ekibi arasında güçlü bir iletişim platformu işlevini sağlayacak; proje süresince ve sonrasında işsiz gençlerle ve işverenleri buluşturacak, işsiz gençlere yönelik bölgedeki mevcut uygulamalardan farklı, çağdaş bir çözüm ve projenin sürdürülebilirlik katkı sağlayacak internet sitesi oluşturulacaktır.
 
            Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bahçe Meslek Yüksek Okulu bünyesinde gençlerin bilgilendirilmesini, meslekler hakkında bilgi sahibi olmaları ve öz geçmiş hazırlamalarına yardımcı olacak “Kariyer Destek Masası” ofisi kurulacaktır.
 
            Proje aşamasında konferans ve seminerlerle gençlerimize meslek ve kariyer konusunda rehberlik, öz geçmiş hazırlama, iş başvurusu yapma,  iş arama vb. konularda bilgilendirme yapılarak onların okuldan çalışma geçişlerinde engellerin ortadan kaldırılmasına katkı sağlanacaktır.
 
            Yapılacak olan çalıştaylar neticesinde bölgemizin mesleki eğitimdeki sorunları ve çözüm yolları araştırılacaktır. Çalıştay sonunda hazırlanan rapor İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Osmaniye Valiliği İl İstihdam Kurulu ile paylaşılacaktır.
 
            Kurslarda katılan gençlere günlük 6 Euro harçlık verilecek olup kaza sigortaları yapılacaktır. Kurs bitiminde CNC Tezgâhları ve Programlama ve Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık) kursiyerleri Tosyalı Holding’te, Hasta Yaşlı Refakatçısı kursiyerleri ilimiz hastanelerinde ve huzur evinde iş başı uygulamalı eğitime katılacak kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecektir.
 
            Proje kapsamında Bahçe ilçemizde “CNC Tezgâhları ve Programlama” ve “Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık)”, “Hasta Yaşlı Refakatçısı” “Giyim” ve “Girişimcilik” kursları verilecektir.
           
            Projenin diğer ilçelerde ikamet eden gençlerinde yararlanmasını sağlamak üzere il merkezindeki ve diğer ilçelerdeki meslek liseleri ile görüşmeler yapılması sonucunda “CNC Tezgâhları ve Programlama” ve “Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık)” kurslarının birer grubu Kadirli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde,  Hasta Yaşlı Refakatçısı kursunun bir grubu Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde yapılmasına karar verilmiştir.
 
            Kurs kayıtları;
            Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
            Kadirli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
            İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılacaktır.